Plan Nauki – Marzec.

plan-nauki-marzec-planer-do-nauki-pobierz-zaplanuj-swoja-nauke-jak-zaplanowac-nauke-jezyka-francuskiego-francuski

Jaki w tym miesiącu przyjmujemy plan nauki?
Będziemy robić francuskie notatki!

Przeczytasz raz, może dwa wstawione na stronę jolis mots, uśmiechniesz się na widok Francisa przewiniętego na szybko na ekranie komputera, czy komórki, odsłuchasz filmik z parą wyrazówmoże nawet go polubisz! I co? Już nauczone? Zapamiętane? Nie byłabym tego taka pewna ;) Tym razem będzie inaczej! Będziemy robić swoje francuskie notatki!

Jak zapewne udało Ci się zauważyć na facebooku staram się raz w tygodniu zamieścić powyżej wymienione rodzaje postów. Nie są to rozbudowane lekcje, czy wpisy z dziesiątkami słówek. To zazwyczaj jedno zdanie, a w przypadku par wyrazów, aż dwa słówka! Niewiele prawda?;)

Co Ty na to, żeby sobie zapisywać te krótkie wpisy? Przeznaczyć na to chwilkę dziennie, przysiąść przy świeżo zaparzonej herbacie i przepisać zdanie z ekranu komputera na kartkę? Podkreślić czasowniki, określić rodzaj czasu w jakim występują, spisać nowe słówka? Podkreślać, zakreślać, kolorować, dodawać strzałki rysować serduszka, cokolwiek! Pobawić się trochę tym francuskim! Nauka wcale nie musi być szara i nudna.

Sama jestem strasznym wzrokowcem i bez takich kolorowych notatek ani rusz! Dlatego miedzy innymi na blogu wprowadziłam odmienne barwy do oznaczania rzeczowników w rodzaju męskim i żeńskim (niebieski,różowy), czasowniki również posiadają swój kolor w zależności od grupy!(niebieski-GR I,zielony-GR II,różowy – GR III)
Proponuję używać tych samych kolorów i w swoich własnych notatkach.
Będzie wtedy łatwiej zapamiętać i ograniczymy ilość pomyłek!


GOTOWY PLAN NAUKIplan-nauki-jpg-tydz

Pomyślałam, że ułatwię trochę sprawę i stworzę gotowy wzór takiej francuskiej notatki!
Mam dla Was pakiet trzech plannerów do nauki do pobrania! (poniżej znajdziesz linki)

Pierwszy to część z notatkami z bieżącego tygodnia, dwa pozostałe to miejsce na rozpisanie odmiany danych czasowników.

Jeśli chcesz możesz je wydrukować i na nich prowadzić swoje francuskie zapiski, ale i równie dobrze możesz przerysować tabelki do swojego zeszytu! A może posiadasz już jakiś swój sposób prowadzenia notatek? Koniecznie się nim podziel w komentarzu!


JAK KORZYSTAĆ Z PLANNERA?

TYDZIEŃ – Wpisz datę danego tygodnia (przedział czasowy) w jakim będziesz prowadzić francuskie notatki.

JOLIS MOTS, FRANCIS, PARY WYRAZÓW – Pierwsza i główna część to francuskie notatki zebrane z danego tygodnia. Zapisujesz tutaj w poszczególnych okienkach jolis mots, zdanie użyte przy grafice z Francisem (z [frąsła] poprawnie czytając) oraz parę wyrazów.

SŁÓWKA –  Kiedy masz już wypełnione te dwie tabelki zajmij się  spisaniem wszystkich nowych słówek w tabelce obok.

LEGENDA – Teraz czas na najfajniejsze zadanie! Złap za kolorowe mazaki i podkreślaj! Czasowniki, ich końcówki, rodzajniki, wszystko co chcesz! Pamiętaj tylko by spisać znaczenie kolorów w tabelce w prawym dolnym roku. Do legendy wpisałam już grupy czasowników. Dobrze wiesz jakimi kolorami zamalować te okienka ;) Co dopiszesz przy kolejnych kwadracikach? Czas użytego czasownika? Rodzaj rzeczownika? Wybór należy do Ciebie. Znajdź to co jest dla Ciebie ważne i zapisz to!

CZASOWNIKI – Druga część to głównie czasowniki. Z zapisanych zdań z pierwszej kartki wypisujesz wszystkie czasowniki (każdy jeden do poszczególnego okienka) i zapisujesz ich odmianę. Pamiętaj tutaj szczególnie o kolorach!

GRUPY – W tym miejscu zamaluj kwadraciki na odpowiednie kolory.

GWIAZDKI – W niektórych miejscach znajdziesz pojedyncze gwiazdki. Zamaluj ją jeśli czujesz, że materiał z danej tabelki możesz odhaczyć jako nauczony! Czasem może to być pół gwiazdki jeśli uważasz, że jeszcze potrzebujesz poświęcić na to trochę czasu .

NAUCZONE – W prawym górnym roku masz tyle gwiazdek ile porozrzucanych jest na danym plannerze. Zbierz wszystkie zamalowane gwiazdki i zamaluj odpowiednią ich ilość! Sprawdź na ile gwiazdek udało Ci się przerobić dany materiał!

NOTATKI – W plannerze jest również miejsce na dodatkowe notatki.


POBIERZ PLANNER DO NAUKI FRANCUSKIEGO

Plannery możesz pobrać klikając w daną miniaturkę lub w poniższe linki:

Plan Nauki – Marzec (tydzień)
Plan Nauki – Marzec (czasowniki cz.1)

Plan Nauki – Marzec (czasowniki cz.2)

plan-nauki-jpg-tydz plan-nauki-jpg-czas-cz-1 plan-nauki-jpg-czas-cz-2

Poniżej przygotowałam odmianę czasowników które w tym miesiącu zostaną użyte w jolis mots i przy Francisie. Możesz je wpisać od razu do tabelki i zacząć się już ich uczyć, lub (co bardziej polecam! będzie wtedy po kolei) wpisywać je na bieżąco.


Jak podoba Ci się pomysł z francuskimi notatkami?
A może sam/sama prowadzisz już takie notatki? Podziel się koniecznie swoja metodą w komentarzu! Jestem Ciekawa jak Ty radzisz sobie z nauką języka francuskiego!

Spodobał Ci się ten wpis?
Kliknij w poniższym wpisie z facebooka!
Docenisz w ten sposób czas i pracę jaki włożyłam w jego przygotowanie.
Jeśli udostępnisz go swoim znajomym, będzie mi jeszcze bardziej miło!

pozdrawiam

panna marzanna


Jedna myśl w temacie “Plan Nauki – Marzec.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s